Kullanım Örnekleri - Arena Torf Tarım

Kullanım örnekleri bölümünde, kullanım amacınıza uygun bilgiler bulabilirsiniz. Üretiminizde kullanacağınız tekniklere ve diğer yardımcı ekipmanlara göre karışım oranları farklılık gösterebilir. Bu bölümde verilen reçeteler, bilgiler ve kullanım bilgileri tamamen öneri mahiyetindedir. Elde edeceğiniz sonuçlarda, başarı garanti edilemez. Bu kısımda bulunan önerilere bağlı kalınarak hazırlanan uygulamalarda başarı elde edilememesi sonucunda Arena Torf sorumlu kabul edilemez. Bulunduğunuz konumun iklimine, yetiştirme ortamının şartlarına göre yetiştirme protokollerinin gözden geçirilmesi tavsiye olunur.

STANDART FİDE ÜRETİMİ

Standart fide üretimi yapılırken; sera şartlarına, iklim şartlarına ve genel kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak temel reçeteler bulunmaktadır. Yaygın olarak kullanım şeklini alttaki reçetede bulabilirsiniz.

2 Adet 300 Lt. Kekkilä C1R8089 ya da Kekkilä DSM 1W Extra R7090

1 Adet 100 Lt. Vermikulit

1 Adet 100 Lt. Perlit

20 Litre Arıtılmış Su

Karışım sırasında verilecek su miktarı önemlidir. Karışımın kabarabilmesi için belli miktarda su eklenmelidir. Karıştırma işlemi sonrasında karışım kabarık ve tanelenmiş görünmesi istenir.

Standart Fide

Standart Fide

Standart Fide

AŞILI FİDE ÜRETİMİ

Aşılı fide üretimi tekniği nedeniyle yüksek bilgi birikimi, en kaliteli ekipman ve malzeme gerektirir. Her bir aşılı fide anaç ve kalemden oluşan iki ayrı fide ile üretildiği için yüksek maliyetler söz konusudur.

Maliyetin en önemli kalemini oluşturan tohumunuzu uygun olmayan substratlar içerisinde yetiştirdiğinizde risk almaktasınız.

Kekkilä aşılı fideleriniz için Kekkilä C serisini öneriyor. Türkiye pazarında yaklaşık 20 yıldır güvenle kullanılan C serisi ile üretim yapın, sorunsuz üretim yapmanın keyfine varın. Reçeteler standart fide üretimi ile çok benzerdir.

2 Adet 300 Lt. Kekkilä C1R8089 ya da Kekkilä DSM 1W Extra R7090

1 Adet 100 Lt. Vermikulit (Kullanıma bağlı eklenmeyebilir)

1 Adet 100 Lt. Perlit (Kullanıma bağlı eklenmeyebilir)

15-25 Litre Arıtılmış Su

Aşılı Fide

Aşılı Fide

Aşılı Fide

SÜS BİTKİLERİ ÜRETİMİ

Süs bitkileri üretiminde ağırlıklı olarak saksılar ve plastik tüp poşetler kullanılmaktadır. Karışım yetiştirilecek bitki türüne bağlı olarak yoğun ya da gevşek hazırlanabilir. Torf içerisinde bulunan İri tanelerin parçalanmaması için karışım hazırlama süresi kısa tutulmalıdır.

1 Adet 300 Lt. Kekkilä OPM 525W R7001 veya OPM 540W R1430

1 Adet 100 Lt. Perlit

10-20 Litre Arıtılmış Su

Süs Bitkileri

Süs Bitkileri

Süs Bitkileri

FİDAN ÜRETİMİ

Fidan üretiminde farklı bir çok teknik bulunmaktadır. Tohum atma makinesiyle üretimde standart Kekkila FPM 420 W F6 R8039 kullanılması yanı sıra Kekkila C1 R8089 da kullanılabilmektedir. Üretim tekniğine bağlı olarak genellikle karışım sadece su ile yapılmaktadır. Nispeten düşük pH seviyesinin korunması adına karışıma herhangi bir katkı eklenmez.

Fidan Üretimi

Fidan Üretimi

Fidan Üretimi

TOPRAKSIZ TARIM

Topraksız tarımda kullanılan GB serisi yastıklar, kullanıma hazır haldedir. Ranzalara taşınan yastıklar, verilen sıvı miktarına bağlı olarak sıkıştırılmış hacminin bir kaç katına kadar genişler. Siparişe göre hazırlanan yastıkların üzerinde perfore üretim yuvaları bulunur. Fide dikimi yapıldıktan sonra üretim prosesine bağlı kalarak yetiştirme gerçekleştirilir.

Topraksız Tarım

Topraksız Tarım

Topraksız Tarım

HOBİ KULLANIMI

Kekkila ürünleri üstün kaliteli hammadde ve işleme yöntemleri ile üretilmesi sebebiyle özellikle amatör yetiştiricilikte bir çok avantajı beraberinde getirir.

Tozsuz yapısı sebebiyle gözeneklerde tıkanma yapmaz. Sulamada kontrol sağlar. Geliştirilmiş en üstün başlangıç gübresi sayesinde kolaylık sağlar.

Kekkila ürünleri ile amatör ürün yetiştirme çok pratiktir. Siz de deneyin!

Bahçeniz

Eviniz

Aileniz

Mükemmel sonuçlarsadece 3 adımda

Satın aldığınız ürünü kolaylıkla kullanıma başlayabilirsiniz.

kontrol edin

Ürünü kullanmadan önce üretiminiz için gerekli teknik kontrolleri yapın ve kullanım şeklinize bağlı olarak varsa katkılarınızı belirleyin.

tavlayın ve karıştırın

Eğer varsa gerekli katkıları ekledikten sonra, paketin üzerindeki kullanım talimatına bağlı olarak gerekli miktarda su ekleyerek malzemeyi tavlayın.

dolum yapın

Kullanıma hazır hale gelen karışımınızı kontrolden geçirerek üretim kaplarınıza aktarabilir, tohum atabilirsiniz. Karışımı sıkıştırırken dikkat etmeniz önerilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Kullanmadan Önce

Doğal kaynaklardan elde edilen torf, kullanılmadan önce muhakkak el ve göz ile muayene edilmelidir. Kokusunda veya görüntüsünde farklılık olan paketler kullanılmadan satış temsilciniz ile temasa geçiniz. Güneşte uzun süre beklemiş, nemini tamamen kaybetmiş ve renk değiştirmiş ürünleri kabul etmeyiniz ve kullanmayınız. Yetiştirme biçiminize bağlı olarak gerektiği kadar gübreleme, vermikulit - perlit ekleme, uzun süre bekletme yapabilirsiniz. Vermikulit ve perlit ile Kekkilä ürünleri gayet başarılı sonuçlar vermektedir. Ayrıca isterseniz vermikulit, perlit ya da kokopit içeren karışımlarımız da mevcuttur.

Karışım Sırasında

Torf doğal kaynaklardan elde edilen bir ürün olmasından dolayı, içeriğinde önemli miktarda su bulundurur. Ancak uluslararası nakliye sırasında belli miktarda nemini kaybedebilir. Paket üzerinde bulunan kullanım talimatına uygun olarak belli oranda su ekleyerek tavlayıp kabartınız. Finlandiya iklimi nedeniyle özellikle kış aylarında Torf paketleri donabilmektedir. Malzemenin özelliğine etkisi bulunmaz. Kullanmadan önce çözülmesi için bekleyebilir ve mikserlerde tavlayabilirsiniz. Tüm malzemelerin mikserde uzun süre karıştırılması, malzemelerin ezilip toz haline gelmesine neden olabilir.

Diğer Malzemelerle

Başka marka torf veya yetiştirme substratları ile karıştırmanız tavsiye edilmez. Üstün Kekkilä performansını sadece Kekkilä ürünleri ile elde edebilirsiniz. Unutmayın, üretiminize uygun bir Kekkilä ürünü muhakkak mevcuttur. Yine de istediğiniz karışım bulunamıyorsa, size özel karışım reçetesi hazırlayıp memnuniyetle ürün olarak teslim edebiliriz. Dolum esnasında farklı büyüklükte olan taneler, torf akış miktarını olumsuz olarak etkileyebilir. Doldurulan viyol gözünün tıkanmasına sebep olabilir. Ayrıca farklı özellikteki torflar su tutma kapasitesini ve hava akış özelliklerini bozabilir.
TOP
Show Buttons
Hide Buttons