Kekkilä Hakkında - Arena Torf Tarım

Kekkilä Group - Finlandiya

Kekkila Dünyada ilk kez torf üretimi yapan firmalardan birisi olup, 70 yıldan fazla süredir profesyonel yetiştirme substratı deneyimi vardır. Bugün 5 kıtada 65 den fazla ülkeye torf tedarik etmektedir.

Kekkila Group 5 ülkede üretim yapmakta ve bünyesinde 5 farklı şirket bulundurmaktadır. Kekkila Oy, Finland; Hasselfors Garden AB, Sweden; Hasselfors Garden A/S, Norway; Kekkila Eesti, Estonia; Kekkila Russia, Russia. Böylelikle :

234 Personele, 8 tam otomasyonlu modern fabrikaya, 2014 yılı içerisinde 87.8 milyon Euro iş hacmine ulaşmıştır. Bugün gruba ait İskandinav ve Baltık ülkelerinde torf kaynaklarına yakın 8 adet fabrika bulunmaktadır.

  • Parkano, Eurajoki ve Haukineva : Finlandiya

  • Mosås ve Perstorp : İsveç

  • Disenå ve Andøya : Norveç

  • Niibi : Estonya

Kaynaklarla aynı yerde bulunan fabrikalar nedeniyle hammaddenin nasıl elde edildiği ve nasıl fabrikaya ulaştığı kontrol altındadır. Bu nedenle uzun vadede üstün kalitenin sürekliliği korunmaktadır.

Kekkilä Group a ait Torf Kaynakları

Kekkila Group Finlandiya’da 7 farklı torf kaynağı kullanmaktadır. Her bir kaynak yaklaşık olarak 10.000.000 m2 büyüklüğündedir. Örneğin Eurajoki tesislerinde üretilen C1 ürünü, 50 yıldan fazla süredir bahsedilen 7 kaynağın harmanlanması ile oluşturulur.

Kekkila Group rakiplerinin aksine tek kaynaktan üretim yapmadığı için mevsimsel etkilerden dolayı kalite sorunu yaşamamaktadır. Finlandiya’da farklı kaynaklardan üretimi sadece Kekkila Group yapmaktadır.

Bahsedilen 7 torf kaynağının rezervi, üretim kapasitesi aynı kalmak koşuluyla minimum 120 yıl yetecek kapasitededir. Ayrıca Kekkila Group a ait kullanımda olmayan ve hazır bekleyen kaynaklar da mevcuttur.

Kekkilä Group a ait Gübre Hazırlama Tesisi

Kekkila Group rakiplerinden farklı olarak kendi Gübre Üretim, Ar-Ge ve hazırlama fabrikasına sahiptir. Torf üretiminde kullanılan formülasyonlar eşsizdir ve Kekkila torflarının kalitesini en üst düzeye taşır. Üretimde gübreleme her adımda otomatik makineler ile test edilir.

Neden Kekkilä Farklı?

50 yıldan fazla süredir üretilen Kekkila Torf ürünlerinin, diğer torflardan farklı olmasının 3 ana sebebi bulunmaktadır.

  1. Kekkila Eurajoki tesislerinde üretilen ürünler tam 7 ayrı kaynaktan elde edilen hammadde ile üretilmektedir ve kalitesi yıldan yıla ya da paketten pakete değişmez. Fin torfları arasında sadece Kekkila çoklu kaynak kullanmaktadır.

  2. Sadece Kekkila Eurajoki tesisleri 5 aşamalı hazırlık ve eleme ile üretmektedir. Torf içerisinde herhangi bir yabancı madde bulunmaz, toz ve farklı partikül bulunmaz. Bu işleme tekniği sadece Kekkila Group Eurajoki fabrikasında bulunur ve bu özellik torf ürünlerini eşsiz kılar.

  3. Kekkila Group bünyesinde bulunan Gübre hazırlama tesisi ile kontrol daima Kekkila üretim sorumlularındadır. Üretilen her bir ürün sıkı kurallara tabi olacak şekilde denetlenir.  Denetim protokolleri sadece Kekkila Group bünyesinde bu denli kapsamlıdır.

Vapo Oy Hakkında

Kekkila Group Vapo Oy firmasının alt firmasıdır ve Kekkila Group un %100 üne sahiptir. Vapo torftan elde edilen bio enerji alanında, ahşap talaşı pelet üretiminde ve kereste üretimi alanında Dünya’da lider firmadır.

Kekkilä Group Tarihçesi

Kuruluş
1800

Hasselfors Garden Kuruluşu

1800'lü yıllarda Hasselfors değirmeni ilk defa yakıt olarak kullanılmak üzere torf üretimine başlamıştır. Yakıt olarak kullanılan torf kaynaklarının, tarım için de elverişli olduğu fark edilerek tarım için üretim de başlamıştır.

1924

Kekkilä Başlangıcı

Mikko Jortikka, başarılı yetiştirme yöntemleri ve gübreler geliştirmek için Finlandiya'da Kekkilä firmasını kurdu. 1924 yılında ilk ticari gübreler piyasaya sunuldu.

1960

Beyaz Fin Torfunun Geliştirilmesi

1960 yılına gelindiğinde klasik Superex gübreleri kullanıma başlandı. Aynı tarihlerde, bugün kullanımda olan Beyaz Fin torfu geliştirildi.

1961

Hobi üretimi başladı

II. Dünya savaşının ardından hızlı gelişim gösteren torf üretimi ile Hasselfors, 1961 yılında Solmull saksı karışımı ile yeni bir döneme adım attı.

2000

Kekkilä ve Hasselfors Garden birleşti

Kekkilä ve Hasselfors Garden güçlerini birleştirdi. Yeni ve inovatif gübreler, torf çeşitleri, malç çeşitleri geliştirilmeye devam edilmektedir.

PRESENT
TOP
Show Buttons
Hide Buttons